Wola Mielecka
wolamielecka.info

  

Wola Mielecka
 

Czwartek, 21 Luty 2019

DOBRZE TRAFIŁEŚ   1
 
 
i wiesz więcej 
 
 Informacje nie tylko lokalne.

  • Zakładki

       Cena śnieci  Harmonogram wywozu

       FOTO Zdjęcia
       VIDEO Filmy

 Tu wszystkie moje filmy

Strona główna
Archiwum
Forum
Programy
Sesje RGM
Ciekawe
Video
Zdjęcia
Start
Gluks
GOK
Parafia
Szkoła
OSP
Firmy
Samorząd
Strony www
Kalendarz
O mnie
Kontakt

Pogoda w Mielcu


"Do triumfu zła
wystarczy tylko,

aby dobrzy ludzie
nic nie robili"
Edmund Burke

 

GLUKS
WM
                     

Zgórsko - uroczystość na cześć PPOR AK Józefa Burego 26.05.2013 - video

28-05-2013
 W dniu 26.05.2013 r. Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski i Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej uświetniły uroczystość poświęcenia tablicy na cześć PPOR AK Józefa Burego.


Aby nastał czas miłości , pokoju i jedności w narodzie

W dniu 26.05.2013 r. przy kościele parafialnym w Zgórsku powiecie mieleckim odbyła się uroczystość poświęcenia i osłonięcia tablicy upamiętniającej osobę ppor. Józefa Burego ps. ”Mocny”, „Dąbal”Był człowiekiem niezłomnym, Żołnierzem Armii Krajowej, synem ziemi radomyskiej, niestrudzonym bojownikiem o wolną i niepodległą Polskę.
Ten oficer dla którego Bóg , Honor, Ojczyzna, były wyznacznikiem postępowania, który respektował tylko przysięgę złożoną przed Bogiem , pozostał jej wiernym do końca swojego życia. Taką też przysięgę odbierał od swoich Żołnierzy, wraz z którymi walczył z okupantem hitlerowskim. Ta przysięga złożona w Majestacie Boga zobowiązywała ppor. Józefa Burego do wierności Ojczyżnie. Po wojnie najlepsi synowie Rzeczypospolitej represjonowani byli przez władze komunistyczne. Z raz obranej drogi ppor. Józef Bury nigdy nie zawrócił, pomimo więzienia, tortur zachował godność i honor. Dziś jego postawa oraz jego towarzyszy jest przykładem do naśladowania dla potomnych.Pamięć o bohaterach zwłaszcza Żołnierzach Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych była inspiracją dla rodziny śp ppor Józefa Burego do zorganizowania i przybliżenia Bohaterów tamtych trudnych czasów dla zachowania ich pamięci. Nie przypadkowo za miejsce upamiętnienia żołnierzy AK wybrano parafię Zgórsko. To piękne miejsce położone na wzgórzu gdzie wznosi zabytkowy kościół,w którym czczona jest Madonna Zgórska jest Oazą Polskości, patriotyzmu i szczególnej Jej opieki.
Z parafią Zgórsko związani są wybitni kapłani do których należy zaliczyć między innymi Ks. Stanisława Kaczmarczyka
kapelana AK zamordowanego w obozie Auschwitz w 1942 r, oraz Ludwika Lonczaka komisarza PP zamordowanego przez NKWD w Ostaszkowie. Tradycje patriotyczne podtrzymują kolejni współcześni duszpasterze parafii Zgórsko z ks dziekanem prałatem Stanisławem Niemcem. To dzięki Jego osobie można było zorganizować tak piękną uroczystość.

Podczas Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. dziekana Stanisława Niemca i ks. Jacka Naleźnego proboszcza parafii Wadowice Dolne sprawowanej w intencji Ojczyny, bohaterów AK i osoby ppor .Józefa Burego. W homilii ks. Jacek Należny wspomniał tych, którzy w swoim życiu głosili ewangelię pokoju. nawiązując do święta trójcy świętej poruszył wartości życia dla sprawy wolności i prawdy, wartości i nadziei chrześcijańskiej. Przedstawił historie życia ppor. Józefa Burego i ks. Stanisława Kaczmarczyka, oraz innych żołnierzy radomyskiej ziemi.

Po poświęceniu, odsłonięcia tablicy dokonała Anna Malata córka ppor. Józefa Burego w towarzystwie organizatora uroczystości, radnego wojewódzkiego Fryderyka Kapinosa. Następnie oddano hołd i złożono kwiaty. Tablicę umieszczono na postumencie Matki Boskiej Królowej Polski .Jest to wymowny znak że w Dniu Matki w naszym kraju imiona naszych bohaterów zapisane są u stóp Królowej Polski.

W uroczystości wzięły udział delegacje; sejmu ,senatu, samorządów lokalnych, wojska, policji, straży pożarnej Stowarzyszeń Światowego i Krajowego Związku AK, poczty sztandarowe, oraz przedstawiciele wyższych uczelni, młodzież, oraz lokalna społeczność. Nie zabrakło rodziny ppor. Józefa Burego.

Uroczystość uświetniła Chorągiew Rycerstwa Sandomierskiego, pokazem Kawalerii. Ułanów Jazłowieckich.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania uroczystości.

Niech to patriotyczne wydarzenie przyczyni się do zjednoczenia wszystkich szlachetnych Polaków miłujących prawdę i pokój dla dobra Ojczyzny.

 Eugeniusz Kapinos stryjeczny wnuk Józefa Burego
Filmik ... tu

Zgórsko

Zgórsko

Zgórsko
                                                                                                       
stat4u Liczniki darmowe