Wola Mielecka
wolamielecka.info

  

Wola Mielecka
 

Czwartek, 21 Luty 2019

DOBRZE TRAFIŁEŚ   1
 
 
i wiesz więcej 
 
 Informacje nie tylko lokalne.

  • Zakładki

       Cena śnieci  Harmonogram wywozu

       FOTO Zdjęcia
       VIDEO Filmy

 Tu wszystkie moje filmy

Strona główna
Archiwum
Forum
Programy
Sesje RGM
Ciekawe
Video
Zdjęcia
Start
Gluks
GOK
Parafia
Szkoła
OSP
Firmy
Samorząd
Strony www
Kalendarz
O mnie
Kontakt

Pogoda w Mielcu


"Do triumfu zła
wystarczy tylko,

aby dobrzy ludzie
nic nie robili"
Edmund Burke

 

GLUKS
WM
                     

Polscy naukowcy wyprodukowali naturalny antybiotyk

04-01-2013

Alternatywny antybiotyk

Polscy naukowcy wyprodukowali naturalny antybiotyk skuteczny w walce z drobnoustrojami, z którymi nie radzą sobie tradycyjne antybiotyki. Lek pomógł już wielu chorym.
Bytujące na naszej skórze bakterie są w przypadku skaleczeń i poważnych ran zwalczane przez naturalne mechanizmy odpornościowe organizmu. Jeżeli jednak ilość bakterii jest zbyt duża, są one szczególnie odporne lub organizm jest osłabiony, dochodzi do gwałtownego ich namnażania. W Polsce z powodu źle gojących się ran cierpi 400 tys. osób. Rany wrzodzieją na skutek zakażeń bakteriami, które uodporniają się na dostępne antybiotyki. Chorzy borykają się z takimi schorzeniami wiele lat.


Twórca naturalnego antybiotyku prof. Szopa-Skórkowski, biotechnolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, opowiada o wielu pacjentach, którym jego wynalazek pomógł. – U 65-letniej pacjentki z Wrocławia, od trzech lat bezskutecznie leczonej z powodu bardzo rozległego owrzodzenia żylakowatego podudzia, z infekcją wyjątkowo odpornej na antybiotyki pałeczki ropy błękitnej, po sześciu dniach stosowania naszego preparatu infekcja ustąpiła i rana zaczęła się goić. U pacjenta z Poznania po chirurgicznym usunięciu nagniotka na palcu stopy wystąpiła infekcja wyjątkowo wredną bakterią - gronkowcem złocistym. Bardzo bolesna rana miała około
1 cm2. Przez kilka miesięcy chory był leczony antybiotykami. Bezskutecznie. Po dwóch dniach stosowania naturalnego antybiotyku bolesność ustąpiła i rana zaczęła się goić – wylicza profesor. Badania nad stworzeniem żelu z lnu trwały trzy lata i kosztowały
2 mln zł. Wcześniej wrocławscy naukowcy z genetycznie zmodyfikowanego lnu stworzyli tkaninę na opatrunki trudno gojących się ran. Lniane opatrunki zostały przetestowane w jednym z wrocławskich szpitali. Ich skuteczność zaskoczyła nawet samych wynalazców.
Więcej czytaj ... tu

Z lnu tworzone są tkaniny, płyty wiórowe, olej spożywczy, pokost (czyli naturalny olej do konserwacji drewna), papier, a także materiały termoizolacyjne. Już samo to wystarczyłyby z pewnością, żeby uznać len za jedną z najcenniejszych roślin dla człowieka. To jednak nie wszystko.

Nasiona lnu znajdują zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Jeśli chcemy je spożywać tylko dla walorów smakowych - najlepiej jest siemię uprażyć.  Jednak w ten sposób część cennych kwasów omega 3, obecnych w siemieniu, ulegnie rozkładowi.

Chodzi przecież o to, by wycisnąć z malutkich nasionek wszystko, co mają w sobie najcenniejszego. 

Sproszkowane siemię lniane, dostępne w aptekach, stosowane jest jako osłona przewodu pokarmowego. Oleiste nasiona chronią jelita i żołądek, np. w czasie przyjmowania leków.

Len - w formie nasion lub oleju, działa jednak nie tylko profilaktycznie. Jego stosowanie pomaga przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w przewlekłych stanach zapalnych jelit, ponieważ wzmacnia i regeneruje błony śluzowe. Siemię, ale też olej lniany, jest  skutecznym środkiem, pomagającym wyeliminować zaparcia. 

O dobroczynnym działaniu lnu na zdrowie mówił już Mahatma Gandhi: „Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. Jego opinię potwierdzają badania. 

Chyba najbardziej niestrudzoną badaczką oleju lnianego jest Johanna Budwig - siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla niemiecka biochemiczka. Dr Budwig, po latach badań, stworzyła dietę opartą na lnie, która działa profilaktycznie, ale i leczniczo w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych - m.in. miażdżycy, alergii, dermatoz, nowotworów, depresji, choroby Alzheimera.

Dieta badaczki opiera się na wyeliminowaniu z menu niemal wszystkich tłuszczów, poza olejem lnianym, który należy przyjmować codziennie w formie pasty twarożkowej. Na 10 dag białego sera dodajemy 4-5 łyżek oleju lnianego i miksujemy około 5 min. Pastę można doprawić ziołami. 2 łyżki pasty dziennie to dawka profilaktyczna, 2 - 4 zalecane są w lekkich schorzeniach. W ciężkich powinno się zjadać 6 łyżek pasty. 

Wpływ lnu na zdrowie oparty jest przede wszystkim na zawartych w nim kwasach tłuszczowych omega 3 oraz omega 6.  Z ich pomocą w naszym organizmie obniża się poziom złego cholesterolu, a rośnie poziom dobrego. Dzięki obniżeniu złego cholesterolu, mamy mniejszą szansę zapaść na choroby związane z układem krążenia, które są jednym z najpoważniejszych zagrożeń cywilizacyjnych w dzisiejszych czasach.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jakimi są omega 3 i omega 6, to także główny budulec błon komórkowych. Kwasy biorą też udział w stymulowaniu licznych procesów życiowych - regulują ciśnienie tętnicze krwi, pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a także wspomagają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, układu oddechowego i nerek.

To jednak nie wszystko. Siemię lniane jest też wyjątkowo bogate w witaminę E - główny antyoksydant naszego organizmu, chroniący komórki przed utlenianiem, wzmacniający ściany naczyń krwionośnych oraz chroniący czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Z badań przeprowadzonych w USA wynika też, że regularne stosowanie zwiększonej dawki witaminy E zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o około 40 proc.

Najnowsze badania dowodzą też, że dzięki zawartym w lnie lignanach (związkach należących do fitoestrogenów - zwanych hormonami roślinnymi), nasiona lnu przeciwdziałają infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, a także nowotworom. 

Len to także cenne źródło flawonoidów - organicznych związków chemicznych, występujących w roślinach, wykazujących działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne.

Artykuł przygotowała nasza czytelniczka.
                                                                                                       
stat4u Liczniki darmowe