Wola Mielecka
wolamielecka.info

  

Wola Mielecka
 

Niedziela, 24 Marzec 2019

DOBRZE TRAFIŁEŚ   1
 
 
i wiesz więcej 
 
 Informacje nie tylko lokalne.

  • Zakładki

       Cena śnieci  Harmonogram wywozu

       FOTO Zdjęcia
       VIDEO Filmy

 Tu wszystkie moje filmy

Strona główna
Archiwum
Forum
Programy
Sesje RGM
Ciekawe
Video
Zdjęcia
Start
Gluks
GOK
Parafia
Szkoła
OSP
Firmy
Samorząd
Strony www
Kalendarz
O mnie
Kontakt

Pogoda w Mielcu


"Do triumfu zła
wystarczy tylko,

aby dobrzy ludzie
nic nie robili"
Edmund Burke

 

GLUKS
WM
                     

"Wolańskie Zapusty" - zdjęcia

15-02-2012
Polskie Zapusty to nic innego niż okres karnawału, który zaczyna się wraz z dniem Nowego Roku lub Świętem Trzech Króli i trwa aż do środy popielcowej.
 Dawnymi czasy najweselszy był  ostatni tydzień karnawału, od tłustego czwartku do kusego wtorku. Jedzono wówczas i pito, jakby chciano zaspokoić głód i pragnienie przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem. W ostatnie dni zapustne, nazywane diabelskimi lub ostatkami, zabawom i jedzeniu nie było umiaru. Raczono się tłustymi słodkościami - racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną
 i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja "tłustego czwartku", który rozpoczynał "tłusty tydzień", wieńczący karnawał.
Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko "tłusty czwartek", w którym królują na naszych stołach pączki i faworki, czyli chrust.
 Nawiązując do tradycji tłustego czwartku w Fili Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej na dwa dni przed tłustym czwartkiem spotkały się członkinie Koła Gospodyń Wiejskich,  które pod kierunkiem Pań Genowefy Krawiec i Zofii Biesiadeckiej, wtajemniczały młode pokolenie
 w tajniki smażenia pączków i chrustu. Młodzi ludzie  zarówno dziewczęta jak i chłopcy
z zainteresowaniem przyglądali się robieniu zaczynu na pączki  czy też wyrabianiu  ciasta na faworki i pączki. Najważniejszą  atrakcją okazało się jednak smakowanie tych wspaniałości. Każdy mógł posmakować do woli chrustu, róż z marmolada różaną oraz uśmiechniętych pączków.  „Wolańskie zapusty”  zapewne na stałe wpiszą się w kalendarz imprez Filii w Woli Mieleckiej.

SOKiS

Zdjęcia ... tu
                                                                                                       
stat4u Liczniki darmowe